Dünyaca ünlü bilişim firmalarının son yıllarda yaşadığı bilgi güvenliği ihlal olayları detaylıca incelendiğinde, çalışanların bilgi güvenliği farkındalığı noktasındaki eksikliği karşımıza çıkmaktadır. Bilgi güvenliğini tehdit eden risklerin en başında çalışanların güvenlik konusundaki farkındalık eksikliği gelmektedir.

Bilgi Güvenliği Farkındalık Programı Ölçüm ve İyileştirme

Bilgi güvenliği farkındalık ölçümlemesi, siber güvenliğin sağlanmasında en önemli etken firma çalışanları için bilgi güvenliği farkındalığı oluşturmaktır. Yapılan araştırmalar çalışanların bilgi güvenliği farkındalık seviyesinin dünya genelinde, oldukça düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çalışanların bilgi güvenliği farkındalığını yükseltmeden yapılacak olan teknik yatırımlar, sadece otomatize saldırılara karşı önlem sağlayabilir.

Phishing Labs

Phishing Labs, çalışanlarınız için farklı senaryolarda oltalama testleri gerçekleştirmenize ve farkındalık düzeyini arttıracak kampanyalar oluşturmanıza olanak sağlar. Her test sonucunu kullanıcı ve gurup bazlı olarak ayrıntılı bir şekilde raporlar. Bu raporlar sayesinde aksiyon alarak, kullanıcı odaklı eğitimler geliştirmenize yardımcı olur.

Oltalama saldırıları, kurumlara en çok zarar veren ve sızma testlerinde zararlı yazılım bulaştırmak için kullanılan etkili saldırı yöntemlerinden biridir. Sinara Labs, bu saldırılara karşı şirket çalışanlarının bilgi güvenliği farkındalığını test ederek aksiyon alınmasını sağlar. Kurum çalışanları için farklı senaryolarda oltalama testleri gerçekleştirerek farkındalık düzeyini arttıracak kampanyalar oluşturmanıza olanak sağlayan Sinara Labs ile detaylı durum raporları oluşturarak güvenlik seviyenizi artırabilirsiniz.

APT Testleri

APT testlerinde hedefin belli olması, kullanılan yöntemlerin farklılıkları ve saldırganların yüksek motivasyona sahip olması nedeniyle siber güvenlikte en çok zarar veren saldırı türü APT saldırılarıdır.

Karşı karşıya olduğumuz saldırgan profiline ve kullandıkları yöntemlere uygun olarak geliştirilen yöntem ve araçlarla yapılan APT değerlendirme testleri, kurumun gerçek güvenlik seviyesini bu saldırganların gözünden ortaya koyma imkanı sağlamaktadır.

APT değerlendirme testleri, mevcut bilgi güvenliği seviyenizi sıradan sızma testlerinden çok daha etkili bir şekilde ölçebilmenize olanak sağlar.

Farkındalık Eğitimleri

Çalışanların farkındalık seviyelerinin arttırılmasında en önemli maddelerden biri düzenli olarak eğitim verilmesi ve eğitimler sonrası farkındalık senaryolarını içeren saldırı simülasyonlarının gerçekleştirilmesidir.