Yazılımların gelişmesi ve sanallaştırmanın kullanımının artmasıyla daha esnek ve daha az maliyetli çözümler ortaya çıkmıştır. Blade sunucular üzerinde geçmiş yıllarda hayatımıza giren özellikler önce bütünleşik altyapılar ile çözümler sunmuş ve hiper-bütünleşik yapıların oluşmasına olanak vermiştir.

Bütünleşik altyapı çözümleri, kısaca sunucu, depolama ünitesi ve ağ cihazlarının sanallaştırma ortamında üretici referans mimarisi altında bir araya getirilmesi, kolay kurulum, yönetim ve destek özelliklerinin sağlanmasıdır. Gelişmiş kurtarma ve iş sürekliliği özelliklerine sahiptirler. Bütünleşik altyapı çözümleri fabrikadan kurulu olarak geldiklerinden saatler içinde çalışmaya başlayabilmektedirler.

Hiper-bütünleşik altyapı çözümleri, geleneksel bir sunucu içerisinde sanallaştırma ortamında üretici referans mimarisi altında yazılımsal olarak işlem gücü, depolama ve ağ çözümlerini sağlamaktadır. Bu sayede çok düşük maliyetlerde, performansı yüksek, gelişmiş kurtarma ve iş sürekliliği sağlayabilmektedir. Hiper-bütünleşik altyapı çözümleri fabrikadan kurulu olarak geldikleri için saatler içinde çalışmaya başlayabilmektedirler.