info@npsbilisim.com0216 212 01 02

Kozyatağı Mah. Gülbahar Sok. Vitrin Sitesi B blok No:11/1/42 Kadıköy-İSTANBUL

Makaleler

Microsoft Outlook ta Mail Gönderildikten sonra iletiyi geri çağırma veya değiştirme

Makaleler

Microsoft Outlook ta Mail Gönderildikten sonra iletiyi geri çağırma veya değiştirme

Exchange Server 2013 In-Place Archiving

Microsoft 365 için Outlook Outlook 2019 Outlook 2016 İşletmeler için Office Diğer…

İletiyi geri çekme durumunda, göndermiş olduğunuz bir ileti henüz bu iletiyi açmamış alıcıların posta kutularından geri alınır. Bu ileti yerine başka bir ileti de koyabilirsiniz. Örneğin, eki iliştirmeyi unuttuysanız, iletiyi geri çekmeyi deneyebilir ve sonra eki olan yeni bir ileti gönderebilirsiniz.

Gönder ‘i tıklattıktan sonra ileti geri çekme kullanılabilir ve yalnızca hem siz hem de alıcının aynı kuruluştaMicrosoft 365 veya Microsoft Exchange e-posta hesabı varsa kullanılabilir.Daha yeni sürümlerOffice 2007

İletileri geri çekmek ve değiştirmek için

 1. Outlook penceresinin solundaki klasör bölmesiGönderilmiş öğeler klasörünü seçin.
 2. Geri çekmek istediğiniz iletiyi açın. İletiyi açmak için çift tıklamanız gerekir. İletinin okuma bölmesinde görüntülemek için seçilmesi, iletiyi geri çekmenize izin vermez.
 3. İleti sekmesinde, Bu iletiyi geri çekmekEylemler ‘i seçin.İletiyi geri çağırmaNotlar: 
  • Bu İletiyi Geri Çek komutunu görmüyorsanız, muhtemelen bir Exchange hesabına sahip değilsiniz veya kuruluşunuzda bu özellik kullanılmıyordur.
  • Azure bilgi koruması tarafından korunan bir iletiyi geri çekemezsiniz.
  • Web üzerinde Outlook ‘ta iletiyi geri çekemezsiniz.
 4. Bu iletinin okunmamış kopyalarını sil‘i veya Okunmamış kopyaları sil ve yerine yeni iletiler koy‘u tıklatın ve sonra da Tamam‘ı tıklatın.
 5. Bu iletiyi geri çağır kutusu
 6. Eskisiyle değiştirilecek bir ileti gönderiyorsanız, iletiyi oluşturun ve Gönder‘i tıklatın.

Geri çekme işlemini denetlemek için

Bir geri çağırmanın başarılı veya başarısız olması alıcının Outlook ayarlarına bağlıdır. Aşağıdaki tabloda, beş senaryo sunulmaktadır:

EylemSonuç
Bir kişiye ileti gönderiyorsunuz. Özgün iletiyi geri çekiyor ve yenisiyle değiştiriyorsunuz.Alıcının bilgisayarında, İzleme altında, Toplantı isteklerini ve toplantı isteklerine ve anketlere gönderilen yanıtları otomatik olarak işle onay kutusu seçilidir.Not: Bu ayarı görüntülemek için Dosya > Seçenekler > Posta‘yı tıklatın. İzleme bölümüne kadar ilerleyin.Hem özgün ileti, hem de geri çekilen ileti alıcının Gelen Kutusu’na alınır.Özgün iletinin okunmadığı varsayılarak bu ileti silinir ve alıcı, gönderen olarak sizin iletiyi alıcı posta kutusundan sildiğiniz konusunda bilgilendirilir.Not: Geri çağırma iletisi işlenirken, özgün ileti okundu olarak işaretlenmişse (bu senaryoya göre Okuma Bölmesi’nde görüntülemek okumak değildir), alıcıya, gönderen olarak sizin iletiyi silmek istediğiniz bildirilir. Ancak, ileti alıcının Outlook klasöründe kalır.
Bir kişiye ileti gönderiyorsunuz. Özgün iletiyi geri çekiyor ve yenisiyle değiştiriyorsunuz.Alıcının bilgisayarında, İzleme altında, Toplantı isteklerini ve toplantı isteklerine ve anketlere gönderilen yanıtları otomatik olarak işle onay kutusu seçili değildir.Not: Bu ayarı görüntülemek için Dosya > Seçenekler > Posta‘yı tıklatın. İzleme bölümüne kadar ilerleyin.Hem özgün ileti, hem de geri çekilen ileti alıcının Gelen Kutusu’na alınır.Alıcının bilgisayarında aşağıdaki sonuçlardan biri gerçekleşir:Alıcı önce geri çağırma iletisini açarsa, orijinal ileti silinir ve alıcıya, gönderen olarak sizin iletiyi kendisinin posta kutusundan sildiğiniz bildirilir.Alıcı önce orijinal iletiyi açarsa, geri çağırma başarısız olur ve hem orijinal ileti, hem de geri çağırma iletisi kullanılabilir.Not: Geri çağırma iletisi işlenirken, özgün ileti okundu olarak işaretlenmişse (bu senaryoya göre Okuma Bölmesi’nde görüntülemek okumak değildir), alıcıya, gönderen olarak sizin iletiyi silmek istediğiniz bildirilir. Ancak, ileti alıcının Outlook klasöründe kalır.
Bir kişiye ileti gönderiyorsunuz. Özgün iletiyi geri çekiyor ve yenisiyle değiştiriyorsunuz.Alıcının bilgisayarında, bir kural veya alıcının gerçekleştirdiği bir eylem gereği özgün ileti Gelen Kutusu’ndan başka bir klasöre taşınıyor ve geri çağırma iletisi Gelen Kutusu’nda kalıyor (veya başka bir klasöre de taşınıyor).Geri çağırma iletisi ve özgün ileti ayrı klasörlerde yer alıyorsa, alıcı geri çağırma girişiminin başarısız olduğunu bildiren bir ileti alır. Bu durum, Outlook yapılandırmalarından veya iletinin okunma durumundan bağımsız olarak gerçekleşir.Orijinal ileti ve yeni ileti alıcının kullanımına açıktır.
Bir kişiye ileti gönderiyorsunuz. Özgün iletiyi geri çekiyor ve yenisiyle değiştiriyorsunuz.Alıcının bilgisayarında, bir kural veya alıcının gerçekleştirdiği bir eylem gereği her iki ileti de aynı klasöre taşınıyor. Bu durumda, Outlook’un iletileri otomatik olarak işlemek üzere yapılandırılmadığı durumda olacaklara benzer bir sonuç ortaya çıkar.Alıcının bilgisayarında aşağıdaki sonuçlardan biri gerçekleşir:Alıcı önce geri çağırma iletisini açarsa, orijinal ileti silinir ve alıcıya, gönderen olarak sizin iletiyi kendisinin posta kutusundan sildiğiniz bildirilir.Alıcı önce orijinal iletiyi açarsa, geri çağırma başarısız olur ve eski ve yeni iletilerin her ikisi de kullanılabilir.
Bir ortak klasöre ileti gönderiyorsunuz. Özgün iletiyi geri çağırıyor ve yenisiyle değiştiriyorsunuz.Aşağıdaki sonuçlardan biri gerçekleşir:Geri çağırma iletisini okuyan alıcının ortak klasördeki tüm öğelere okuma erişimi varsa, ancak bu alıcı özgün iletiyi okumamışsa, geri çağırma başarılı olur ve yalnızca yeni ileti kalır. Gönderen olarak siz, geri çağırmanın başarılı olduğunu bildiren bir ileti alırsınız.Alıcı orijinal iletiyi okundu olarak olarak işaretlemişse, kendisine geri çağırmanın başarısız olduğu bildirilir ve yalnızca geri çağırma iletisi silinir.Geri çağırma iletisini, ortak klasörlerle ilgili diğer haklardan herhangi birine sahip bir kullanıcı açarsa, geri çağırma başarısız olur ve kullanıcı geri çağırmanın başarısız olduğunu bildiren bir ileti alır. Eski ve yeni iletilerin her ikisi de ortak klasörde kalır.Alıcı orijinal iletiyi okur ve okunmadı olarak işaretlerse, ileti hiç okunmamış kabul edilir ve geri çağırma başarılı olur.Ortak klasörde, geri çağırmanın başarılı olup olmayacağını belirleyen, gönderenin hakları değil, okuyucunun haklarıdır.

Yorum Yap