Makaleler

Group Policy ile Client’lara Software Deployment Nasıl Yapılır?

Exchange Server 2013 In-Place Archiving

Bir domain ortamında Client’lara otomatik olarak yazılım dağıtmanın en kolay yollarından biride Group Policy’de ki Software deployment işlemidir. Bu makalede skype’i clientlara dağıtıyor olacağım. Dağıtılacak programın paylaşımdaki bir klasörde olması gerekir minimum read hakkı verilmedir.


Resim-1

Bir klasör oluşturulur ve paylaşıma açılır. Dağıtılacak program klasörün içine kopyalanır.


Resim-2

Uygulanacak organization unit üzerinde plicy editlenebilceği veya yeni bir gpo oluşturulabileceiği gibi Default doiman policy ile de doimande ki bütün makinelere deployment yapılabilir. Bu örnekte default domain policy üzerinden gidilmiştir.Group policy managment console’a gelinir deafault domian policy edit seçeneği seçilir computer configuration’ın altında software settings kısmındaki software installation sekmesinden new package ile programın paylaşımdaki yolu gösterilir.


Resim-3

Açılan pencerede programın paylaşımdaki yolu gösterilir unutulmaması gereken bir durumda yüklenecek programın msi uzantılı olmasıdır. Exe veya başka uzantılı programların deployment’ı gpo ile yapılmaz. Converter programlarını kullanılarak msi’ya uzantılar çevrilebilir.


Resim-4

Assigned seçeneği ile computer’lara policy atanır.Computer’lara assign edilir user’lara publish veya assigned edilebilir.Advanced seçeneği ile policy’nizi daha da özelleştirebilirsiniz.


Resim-5

Client’ların policy’i almaları için restart olması gerekir. Kulanıcı bazlı bu policy hazırlansaydı kullanıcıların logoff logon olmaları yeterliydi. Client’lar artık bu policy’i alabilirler.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap